Procurorul General, Corneliu Gurin, a fost sesizat de către membrii Partidului Popular din R. Moldova, pe marginea situației problematice înregistrate la Banca de Economii și la Aeroportul Internațional Chișinău.
În acest sens, Partidul Popular îi cere Procurorului General să se autosesizeze vis-à-vis de deciziile Guvernului, privind concesionarea Aeroportului Internațional Chișinău și cea de neparticipare la emisia suplimentară de acțiuni în capitalul Băncii de Economii. În solicitarea depusă în prima jumătate a zilei de marţi în cancelaria Procuraturii Generale, PPRM constată că aceste decizii nu se înscriu în limitele cadrului legal existent și „aduc grave prejudicii statutului și cetățenilor Republicii Moldova”.
Cît priveşte Banca de Economii, Partidul Popular declară că în cazul BEM, ale cărei active valorau, în I semestru al anului curent, 5 miliarde 703 milioane lei, statul a fost prejudiciat cu peste 500 milioane lei. „Prin neparticiparea Guvernului la emisia de acțiuni, cota statutului s-a dimunuat de la 56 procente (488 milioane lei) la 33,3 procente (291 milioane lei) ceea ce de facto a însemnat cedarea benevolă a pachetului majoritar de acțini în favoarea acționarilor minoritari”, se arată în sesizarea formațiunii.
“În situaţia în care societatea pune la îndoială legalitatea acestor decizii ale guvernului, Partidul Popular face apel către Procuratura Generală să se autosesizeze, în vederea stabilirii dacă înstrăinarea şi concesionarea celor două întreprinderi de stat, emblematice pentru economia naţională, s-au făcut în conformitate cu legea. Implicarea Dumneavoastră, domnule Procuror General, este o şansă pentru Procuratura Generală de a reconfirma supremaţia legii în Republica Moldova”, susțin membrii PPRM prin intermediul unei declarații.