Contactat telefonic,  Nicolai  Grigorișin a declarat pentru nordnews.md că: „ eu învăț limba de stat, îmi vine greu, dar o învăț”.  Întrebat de reporter dacă nu dorește să ofere un interviu despre cum decurge procesul de învățare a limbii române,  Grigorișin a răspuns: „ când o voi învăța bine, vom vorbi”.

Amintim că anul trecut, la o vizită  la Bălți a ambasadorului japonez  în R. Moldova, primarul Nicolai Grigorișin  s-a pomenit într-o situație jenantă , când a avut nevoie de translator pentru a înțelege discursul rostit în română  de diplomatuli nipon

Nicolai Grigorișin a fost ales primar de Bălți în mai 2018, fiind  propus de Partidul Nostru.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE