O inițiativă interesantă, așa califică președintele Parlamentului, Igor Grosu intenția autorităților de a aplica vettingul pentru avocați.

„ Noi trebuie să avem o discuție foarte sinceră cu această tagmă. Și noi am pornit discuția asta încă înainte de alegeri.Ei trebuie să aibă o discuție sinceră, în interior. Atunci când avocații, cu tot respectul, sunt o componentă foarte esențială în actul juridic, când unii avocați tergiversau niște procese inițiate de organele de drept în raport cu cei care cumpărau voturi, încercau să influențeze procesul democratic. Și eu asta i-aș invita, să înceapă ei discuțiile în interior și să vină cu niște soluții. Pentru că ei știu cel mai bine de ce are nevoie comunitatea avocaților”, a spus Igor Grosu

Oficialul a subliniat că respectă profesia de avocat, dar a atras atenția asupra unor abateri grave: „Cunosc mulți avocați onești, care își fac treaba cu profesionalism. Dar există și cazuri în care unii au ajutat la tergiversarea proceselor, inclusiv a celor inițiate împotriva persoanelor care cumpărau voturi sau încercau să influențeze procesele democratice. Aici nu poți rămâne indiferent”.

Grosu a îndemnat comunitatea juridică să inițieze dezbateri interne și să contribuie la procesul de reformare: ”Avocații trebuie să fie parte din soluție. Este momentul ca breasla să-și curețe rândurile și să reconstruiască încrederea societății”.

Anterior și președintele țării a declarat că ar fi necesar o procedură de vetting al avocaților.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE