O fetiţă de 8 ani a şocat lumea la o reuniune musulmană
septembrie 18, 2012
O fetiţă în vârstă de opt ani vorbeşte despre dragostea ei pentru jihad şi despre revoltele din Siria într-o înregistrare video şocantă realizată la o conferinţă musulmană de la Sydney, relatează Daily Mail, în ediţia electronic, potrivit Realitatea.ro.
Fetiţa, care este numită Ruqaya în înregistrare, face aceste comentarii controversate în timp ce se adresează mulţimii la o reuniune islamică organizată de aripa australiană a grupării Hizb ut-Tahrir. Autorităţile investighează în prezent trecutul fetiţei.
"Aceste revolte au demonstrat că această Ummah (comunitate) este vie şi sănătoasă, că sentimentele ei sunt pentru islam, dragostea ei este pentru jihad, ea s-a eliberat de frica pe care o purta", afirmă fetiţa, potrivit 9News.
"Copii de vârsta mea pot fi văzuţi pe străzi alăturându-se revoltelor, riscându-şi vieţile pentru a aduce mâncare, apă şi medicamente membrilor familiilor lor care au fost răniţi, unii dintre ei nu se mai întorc niciodată la mamele lor ... Nimeni nu este prea tânăr", adaugă ea.
Sydney a fost scena unor revolte violente la sfârşitul săptămânii trecute, devenind ultimul dintre oraşele afectate de demonstraţiile generate în lume de filmul antiislamic "Innocence of Muslims".