„Să vină la Parlament să discutăm pentru că, vorba unui coleg din bloc, majoritățile nu se fac prin tufari, restaurante și baruri”, a scris Mihai Popşoi pe o rețea de socializare, citat de IPN.

Astăzi, în cadrul unui briefing de presă, președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a spus că, dacă în următoarele două săptămâni, până pe 7 iunie, fracțiunile parlamentare nu ajung la o înțelegere în vederea formării unei majorități parlamentare, va semna decretul de dizolvare a Parlamentului. Dodon a mai spus că s-a adresat la Curtea Constituțională pentru a afla de când începe termenul de trei luni după care apar circumstanțele pentru dizolvarea Parlamentului: de la validarea mandatelor sau de la ședința de constituire.

Deputații Blocului Politic ACUM DA PAS și cei ai PSRM au avut câteva tentative de a discuta despre cooperarea parlamentară. ACUM pledează pentru un guvern minoritar, alegerea președintelui Parlamentului din partea blocului și pe votarea unui pachet de legi anti-oligarhice. PSRM insistă să fie creată o majoritate parlamentară și funcția de președinte al Parlamentului să-i revină. PDM a invitat de două ori la discuții deputații blocului ACUM, însă ultimii au refuzat participarea.

 
 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE