O haită de lupi provoacă mari pagube în raionul Șoldănești. Animalele s-au aciuat în pădurea de lângă satul Fuzăuca, unde, în mai puţin de o lună, au sfârtecat 7 capre, 3 viţei şi un mânz, anunță știrilocale.md cu referire la postul local de televiziune impulstv.com.
Potrivit sursei, lupii care hoinăresc de mai mult timp prin pădurile din regiunea satelor Dobruşa şi Olişcani şi-au găsit adăpost în păduricea din preajma satului Fuzăuca, cauzând gospodarilor pierderi considerabile.
Alexandru Navitaniuc, cinegetician în raionul Şoldăneşti, presupune că lupii s-a înmulţit şi cu câinii sălbatici. Această haită fiind mai periculoasă pentru vite, dar şi pentru oameni. Responsabilul atenţionează oamenii să nu-şi lase vitele pe păşune în timp de noapte.
Alexandru Scorţenschi, vânător din satul Fuzăuca, susţine că lupii încă mult timp vor hoinări prin pădurea din preajma localităţii, or, aici animalele sălbatice dispun de toate condiţiile de supravieţuire.
În ultimii ani, în raionul Şoldăneşti a crescut şi numărul vulpilor, cam aproximativ 400 de roșcate se plimbă pe teritoriul raionului. Acestea nu mai trăiesc doar prin păduri, ci s-au cuibărit şi prin clădirile părăsite din localităţi. În special, cele mai multe vulpi au fost observate prin Şoldăneşti, satele Şestaci, Climăuţii de Jos, Dobruşa, Olişcani şi Samaşcani.