Cel mai mare vas de croazieră care a intrat vreodată în Veneţia a stârnit valuri de proteste din partea localnicilor. MSC Divinia cântăreşte 140.000 de tone şi poluează într-o ora mai mult decât 15.000 de automobile, iar cu fiecare metru parcurs zguduie din temelii oraşul plutitor, scrie cancan.ro.
Veneţienii sunt terorizaţi, motiv pentru care au ieşit în stradă pentru a protesta faţă de intrarea în oraş a megavasului de croaziera MSC Divinia, cel mai mare care a ajuns vreodată în apropierea legendarei Piete San Marco.
Nava, botezată luna trecută de legendara actrita Sophia Loren (77 de ani), cântăreşte 140.000 de tone şi poate găzdui până la 4.500 de turişti. Motive de îngrijorare sunt destule, de la poluarea aerului până la punerea în pericol a fundaţiilor deja fragile ale clădirilor din celebrul oraş italian. Vasele de croazieră uriaşe intră în oraş pentru a lăsa pasagerii cât mai aproape de obiectivele turistice, pe care, paradoxal, vibraţiile provocate de deplasarea vapoarelor le distrug.
Potrivit membrilor organizaţiei Italia Nostra, veneţia aparţine lumii întregi şi riscă un dezastru ecologic cu fiecare zi în care lanseză aceşti monstri ai apelor să pătrundă în oraş.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE