simbolUn minor în vârstă de 16 ani din capitală riscă până la 6 ani de închisoare, pentru că a jefuit o tânără, în timp ce aceasta se bronza într-un parc din sect. Rîşcani, informează Politik.md cu referire la PG.
Potrivit sursei, în luna mai a anului curent un minorul a sustras telefonul mobil şi geanta fetei, în care se aflau bunuri în sumă de circa 6 mii de lei.
Victima a apelat la câţiva tineri care se aflau în preajmă, care au ajutat-o să găsească infractorul în timp ce acesta se ascundea prin apropiere, după care l-au dat pe mâna poliţiei.
Procurorii au finalizat urmărirea penală în privinţa tânărului în vârstă de 16 ani, cauza penală fiind expediată pentru examinare în fond în instanţa de judecată.
Un caz similar a avut loc în iulie 2011. Un bărbat din sect. Ciocana a fost jefuit în stradă de un tânăr.
Inculpatul a lovit victima şi i-a furat telefonul mobil şi lănţişorul de aur în valoare de 4500 lei după care a fugit.
Recent, făptaşul care deja se afla în detenţie pentru infracţiuni analogice a fost condamnat pentru acţiunile sale la 4 ani de închisoare.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE