“Din păcate s-a ratat posibilitatea de creare a alianțelor democratice în toate cele 26 de raioane, în care a fost posibilă aceasta alianță, este și asta o lecție care sper să fie trasă de către toți”, a declarat Filat.
 
Potrivit lui, propunerea făcută de către aceștia este una justă, iar realitatea de astăzi o demonstrează. “Până la urmă oamenii au fost aleși în toate raioanele în parte și urma să să le oferim dreptul ca dânșii să decidă cum sunt formate aceste alianțe, cine urmează să conducă raioanele, în rezultat avem ceea ce avem ” , a conchis liberal-democratul.
 
De menționat că, Alianţa nu a ajuns la un numitor comun privind crearea alianțelor la nivel local, deși după  alegerile din 5 iunie, au convenit să semneze un Acord în acest sens.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE