Joi se vor disputa meciurile-retur din cadrul rundei a doua preliminară a Ligii Europei, iar comunitatea fotbalistică din Belarus consideră că Șahtior Soligorsk are o misiune grea la Orhei, în meciul cu Milsami.
Chiar dacă în Belarus, s-au disputat deja mai mult de jumătate din etapele campionatului intern, iar adversara ”vulturilor” conduce autoritar clasamentul, presa din țara slavonă trage un semnal de alarmă cu referire la eventuala promovare a Șahtiorului în următoarea etapă.
Minutele de debut ale meciului-tur de la Soligorsk au fost marcate de o dominare teritorială a gazdelor, care au în picioare mai multe meciuri tari, în comparație cu Milsami, care a disputat doar două meciuri cu luxemburghezii de la Dudelange, iar campionatul intern îl vor începe abia în week-end. Totuși, după deschiderea tabelei, belarușii s-au relaxat, iar discipolii lui Ștefan Stoica au apăsat pe accelerator și au scos o remiză onorabilă 1-1, după euro-golul lui Petru Leucă.
Reporterul publicației Pressball, Serghei Mordasevici a remarcat că, în pofida faptului că abia de câteva săptămâni a revenit din vacanță, Milsami a făcut impresia unei echipe cu o pregătire fizică destul de bună și, cu certitudine, la Orhei va juca mult mai acid. ”Paradoxal, dar dezavantajul belarușilor a fost banala pregătire fizică a celor de la Milsami care le-a permis să distrugă toate acțiunile minerilor. Un exemplu în context îl poate servi fundașul central nigerian al orheienilor, Ovye Shedrak, un puști de 20 de ani care nu a putut fi învins nici de experimentatul atacant Nikolai Yanush”, remarcă Pressball.
Un alt jurnalist belorus, Vadim Pirog, a remarcat starea precară a arenei din Soligorsk, care nu face față nici echipei și nici autorităților din acest oraș. ”Dacă vom obține calificarea, francezii de la Saint Etienne cu certitudine nu vor ajunge la Soligorsk, cu ei vom juca, cel mai probabil, la Gomel”, spune presarul.
De cealaltă parte, Milsami crează atmosferă de sărbătoare pentru fanii din Orhei. Astfel, toți microbiștii care vor veni în straie alb-roșii (culorile clubului) la meciul cu Șahtior de joi (18.00) vor avea acces gratis în tribune.
Tot joi, Dacia Chișinău va juca, pe stadionul Zimbru, de la 20.15, returul cu Cernomnoreț Odesa. Rezultatul primului meci din Ucraina – 2-0 în favoarea gazdelor.

