Președintele Parlamentului Andrian Candu, a menționat că în scurt timp va fi creaăt o majoritate parlamentară pro-europeană, care va investi Guvernul. Asemenea declarații au fost lansate în cadrul ședinței Comisiei afaceri externe a Parlamentului European, anunță Politik.md.
Potrivit lui Candu, R. Moldova are nevoie să-și recapete întâietatea în cadrul Parteneriatului Estic și este nevoie de o serie de reforme structurale profunde, implementate cât mai curând.
„Încrederea cetățenilor și a partenerilor externi poate fi recuperată doar prin acțiuni și reforme structurale”, a subliniat Andrian Candu. Speakerul a declarat că Parlamentul de la Chișinău a aprobat Programul legislativ privind realizarea angajamentelor de transpunere asumate în cadrul Acordului de Asociere dintre Republica Moldova și UE, iar la nivel național, va fi creată o agenție specializată în coordonarea tuturor structurilor implicate în implementarea Acordului.
„Dacă nu schimbăm sistemul în întregime, nu vom avea rezultate. Legea ar trebui să funcționeze în instituțiile de stat astfel încât factorul uman să fie limitat și să nu schimbăm o persoană cu alta. Este necesar să lansăm reforme pentru a crea instituții în afara influențelor, de orice fel”, a subliniat Președintele Parlamentului.
Referindu-se la situația politică din țară, Andrian Candu a declarat că, în scurt timp, va fi creată majoritatea parlamentară proeuropeană, care va învesti Guvernul și va relua discuțiile cu Fondul Monetar Internațional. Totodată, speakerul a exclus ideea alegerilor anticipate și a formării unei majorități parlamentare cu partidele care nu îmbrățișează perspectiva europeană a țării noastre.
Speakerul de la Chișinău, însă, a fost luat la întrebări și i-a fost reproșat faptul că oligarhii din țară dețin controlul asupra instituțiilor de stat. Europarlamentarul Andi Cristea a declarat că UE a sprijinit și sprijină în continuare Republica Moldova, dar a ajuns să fie criticată pentru faptul că sprijină o țară nereformată. „Chișinăul a avut o fereastră de oportunități, care, la moment, pare a fi închisă”, a spus Președintele Comitetului parlamentar de asociere Uniunea Europeană – Republica Moldova.
Raportorul Parlamentului European pentru Republica Moldova, Petras Auštrevičius, a încurajat autoritățile de la Chișinău în continuarea reformelor pentru apropierea de UE. „Ne dorim o Republică Moldova angajată spre o perspectivă europeană. UE nu-și dorește o criză regională în plus și nu vrem ca Republica Moldova să se îndrepte încolo”, a declarat europarlamentarul.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE