Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
Сlick România: Unirea cu Republica Moldova - o povară pentru România

Publicaţia în limba engleză “Сlick România”, care reprezintă comunitatea românilor din Marea Britanie încearcă să schiţeze în ediţia sa un tablou al Moldovei, a unei posibile “Mari Uniri” şi problemele cu care ar urma să se confrunte România. O eventuală unire cu cel mai sărac stat din Europa de Est, Republica Moldova, ar fi devastatoare pentru România, o povara în plan financiar, politic şi economic, susţine cotidianul.

Potrivit autorului articolului este necesar încă 10 ani de “reforme economice şi financiare, ca Republica Moldova să fie la nivelul financiar al României”. În plus, “infrastructura ţării trebuie refăcută, iar sistemul politic reformat”. Situaţia din Moldova nu este una uşoară, explică autorul: “la moment, este cel mai sărac stat din Europa de Est, Produsul Intern Brut în luna ianuarie 2009 fiind doar 233 dolari pe lună sau circa 200 de euro pe cap de locuitor, iar “societatea moldovenească este încă dominată de spiritul comunist ce i-a umbrit viitorul de acum 60 de ani în urmă”.
Populaţia Republicii Moldova, în cazul unirii cu România “ar reprezenta pentru Bucureşti o povara în plus financiară”, PIB-ul românesc ar trebui balansat şi în favoare noilor fraţi de peste Prut”, consideră “Сlick România”.
Publicaţia engleză subliniază că din raţiuni politice, o eventuală unificare nu ar cuprinde decât acea parte a Moldovei aflată la vest de râul Nistru.
Transnistria, afirmă cotidianul britanic, refuză să facă parte din statul roman, deşi oficialii transnistreni admit cauza unirii Moldovei cu România, atât timp cât Transnistria nu e inclusă. De jure, Transnistria aparţine Moldovei, deci, în caz de unire, va aparţine şi României.
În acelaşi timp, dacă această unire ar avea loc, “evenimentul ar stârni destule zvonuri la Moscova, încât ar implica şi un conflict militar între Rusia şi noua Românie formată, şi patria-mama”, susţine publicaţia.
În final, “România ar fi capabilă să îşi ia ce îi este de fapt al ei, cu riscurile unui eventual conflict militar în zonă?” sau “românii sunt pregătiţi să îşi întâmpine fraţii de peste Prut, cu aceeaşi ardoare cu care îl întâmpină pe ardelean, oltean ori moldovean?”, se întreabă publicaţia de la Londra.
 
Comentarii
ert
18.02.2010 11:17
Oricum cu toate problemele viitorul Moldovei poate fi doar alaturi de Romania, desigur este nevoie de timp, reforme, integrare in UE, caci unirea nu se face peste noapte.
cornel
18.02.2010 11:33
Nu ştiu cui sunt fraţi cei ţiganii peşte prut? dar pamîntul nostru e al nostru!!! RIP Rominia sa trăiască Ţara Moldovei!
Iurii
18.02.2010 11:36
Romanii au nevoie de ROBI care ai gasesc in MOLDOVA , ca de exemplu febrica de ancaltaminte din Nisporeni , unde lucratorii lucreaza cu 50 lei pe zi fara de masti de protectie . Bataie de jok!!!
nikolai
18.02.2010 11:44
Tigni nespalati, Va veni timpul cind se va intoarce Moldova Mare! Si atuci nimeni nici nu se va aminti de voi!
fan politic
18.02.2010 12:26
subiectul asta e rasuflat deabinelea... de ce oare se mai scriu articole pe aceasta tema si se fac comentarii care de care mai radicale... de obicei tema asta cu unirea RM cu Romania se aduce in discutie atunci cind nu sunt alte teme, si cineva incearca sa aduca un suflu nou la tema data, sufla care pina la urma e la fel... GATA, ajunge! Nu a fost Unire in 1991-1992, nici nu o sa mai fie, poate ceva gen confederatie in interiorul UE, dar si asta e mai putin probabil... Pina si Ghimpu a spus raspicat ca nu va fi unire, de ce se face atit tam-tam? In plus, atit timp cit sunt 2 state diferite, se pot absoarbe bani de la institutiile UE pe proiecte transfontraliere, lucru care ar fi mai putin probabil in interiorul unui stat. PS: referitor la fabrica de incaltaminte din Nisporeni, aceasta e unul din putinii agenti economici industriali care sunt in intreg raionul, iar proprietarii sunt din RM si Romania, respectiv angajatii nu au o alta nativa si sursa de venit. Aici ar trebui sa se implice inspectia muncii si sa dea amenzi la greu pentru faptul ca nu se ofera conditii de munca conform normelor in vigoare, si nu doar acolo dar pe interg teritoriul; moldovei, indiferent ca investitorii sunt din Romania, Rusia, sau alta tara.....
Anarhist
18.02.2010 15:29
Ai asta trebuie sa intelegem cine suntem noi si ce dorim, prin unire nu reyolvam problemele ci prin dezvoltare, suntem un stat multinational si trebuie sa intelegem acest lucru trebuie sa stimam unu pe altu. Si se ne mindrim de ceia ca suntem cetatenii Republicii Moldova!
ccccc
18.02.2010 21:50
oricit ne-am afunda in discutii, un lucru e clar: ca unirea cu romania nu poate avea loc. si nu din cauza ca noi sintem saraci, ca romanii nu ne vor sau ca nu-i vrem noi pe ei, ci pentru ca dupa atita vreme, cit am trait separat, noi ne-am schimbat. sintem tot romani, dar cu alte moravuri. ne-am schimbat modul de a gindi, de actiona, etc. ne place sau nu cultura rusa ne-a influentat, ne-a modelat altfel. ar trebui sa nu mai stam la astfel de discutii, ci sa gasim propriul fagas, sa incercam sa rezolvam problemele si sa lasam urmasilor ceva frumos, bun. trebuie sa mentinem relatia cu romania, sa acceptam ca suntem frati, dar fiecare la casa lui. sa nu mai incercam sa reconstituim ceea ce nu mai poate exista. toate au un sfirsit, nimic nu e vesnic.
igor
19.02.2010 00:04
eu cred ca va fi unire deoarece R. MOLDOVA ca tara independenta nu va putea scapa de influenta destul de negativa a rusiei..........iar noi deoarece va creste setea de bunastare economica si sociala vom vrea mai mult cu europa (prin Romania).
george
19.02.2010 00:07
"cornel" "iurii" si "nikolai" SUNTETI NISTE PROSTI CARE TRAITI IN ALTA LUME........sau inca nu stiti cine este in EUROPA , republica moldova ..........este o tara pe care nimeni nu o stie (iar cand depasim Europa nimeni nu a auzit de ea).......acesta este adevarul care stiu ca doare, doare, doare, doare foarte tare.
cesazic
19.02.2010 01:07
Solemn. Rugăm comunitatea românilor din Marea Britanie să înţeleagă în cele din urmă, că noi, cetăţenii R.M. nu „rupem mânecile” cuiva de peste Prut în privinţa unei eventuale posibile “Mari Uniri”. De ce? Demult am înţeles deja… cine sunteţi. Mă refer în cea mai mare parte la voi - cei care V-aţi dus şi lătraţi din Marea Britanie. Da, R.M. din păcate este cel mai sărac stat din Europa de Est (statistic), nu în ultimul rând ca o consecinţă a laşităţii multor ticăloşi şi trădători de pe la Bucureşti, şi acum mai înţeleg… şi a altor „bravi români” de prin Marea Britanie. Vom fi bucuroşi dacă cel puţin veţi avea câtuşi de puţină integritate omenească… făcând abstracţie de demnitatea naţională. Eu personal nu pledez pentru unire, dar, a trăi rău cu vecinii este pur şi simplu păcat. Cu atât mai mult că avem nişte aspiraţii aproape comune – voi să vă debarasaţi eventual de complexul inferiorităţii, iar noi, să ne integrăm în Europa oficial, că europeni am fost tot timpul (astea-s opinii spuse tot de români emigraţi peste hotarele României, numai că inteligenţi... spre deosebire de autorii acestui articol). Şi totuşi, în ciuda insultelor aduse, mă consider român, chiar dacă voi sunteţi acolo, iar noi aici. Dumnezeu cu voi.
vlad
19.02.2010 09:45
dat influenta Romaniei? Nu putem vorbi despre bunastare economica numai prin Romania - stat cu cea mai negativa economica din Europa. Sa stiti ca nivelul de trai a Rominelor e mai mic decit in Moldova, la noi la criza economica merge impreuna cu criza politica. Dar trecem si prin asta! Totul va fi bine!
eugen
19.02.2010 09:49
Nu cred daca si pe noi vor pune in clasamentul linga Romani vom avea suces, slava domnului Moldovenii sunt mai educati, si/s mai omenesti de cit romanii!
petrea
19.02.2010 09:57
Am inteles una, ca tota aceasta unire vor numai rominii si cei care sunt cumparati de ei aici in Moldova! Alearga ca maidanezii din Chisinau asa si ei prin euroapa si striga ca noi ceva vrem de la ei!? A venit basescu cu turma sa de nebuni care au primit 200 de lei pentru ca sa strige "BasescU" si a plecat. Conflictul acesta National l/ati facut voi rominii pentru ca npo Moldovenii ne impacam cu toti care traesc in Moldova, cu toti vecinii, si cu cei din europa. Dar voi ca si in istori vostra 1918, 1941 vesnic va bagati fara supun! Apropo, cred ca rominia trebuie mai dur pedepsita pentru natizmul ei din 1941! Vad ca nu au inteleso!
Организация Патриотов Молдовы!
19.02.2010 13:18
Нация, которая относится к другой нации с привычной ненавистью или привычными добрыми чувствами, в определенной степени является рабом. Такая нация - раб своей враждебности или своих добрых чувств, любого из двух достаточно, чтобы увести ее от своего долга и интересов. p.s. fiecare din noi stie 2-3 limbi, şi vorbim în orce limbă: rusa, moldovenească (de stat), engleza...
george
19.02.2010 13:38
EU SUNT DIN ROMANIA, DAR de r. moldova nu a auzit nimeni in lume si nici chiar in Europa, nu conteaza ce imagine aveti in tarile din CSI (aceste tari sunt neimportante in Europa si lume). Rusia este la fel de importanta ca Brazilia, Ucraina la fel ca Argentina, INDIA SI CHINA SUNT MAI IMPORTANTE CA RUSIA, republica moldova la fel de importanta ca Macedonia, etc................ in Europa nici britanici nu au imagine pozitiva dar sunt mai importanti ca alte popoare, EXEMPLELE POT CONTINUA.
GEORGE
19.02.2010 13:45
IN ANUL 2008 produsul intern brut in ROMANIA SI R. MOLDOVA : 1. in Romania : pib nominal/locuitor : 9.300 usd(6740 euro) x 21.400.000 locuitori = 201 miliarde usd. (in REPUBLICA MOLDOVA SUNT DE 5 ORI MAI MICI LA NUMARUL DE LOCUITORI IAR TOTAL DE PESTE 40 DE ORI). 2. pib la puterea populatiei de cumparare : 12600 usd(8900 euro) x 21.400.000 locuitori = 270 miliarde dolari-usd (193 miliarde euro). ACESTE DATE SUNT CULESE DE LA FONDUL MONETAR INTERNATIONAL, BANCA MONDIALA SI WIKIPEDIA DIN ANUL 2008.
vlad
19.02.2010 13:54
Vina in Moldova si t/oi arata mici copii! sani saruti p.. (picorul) da nu unire, romin pacatos!
cris
23.02.2010 16:42
ma ,,nikolai baiete da ce ai incap cum poti s vorbesti asa..eu sunt din NEAMT, moldova,( ...cea romaneasca )si nu pot sa.ti accept afirmatii gen, o sa se intoarca moldova mare...baiete da esti sanatos la cap...noi suntem moldoveni ,asa.i , nu te contrazic, dar numai dupa pozitie geografica ,nu dupa neam...noi de aici avem in cumun dialectul moldovenesc cu voi ,(avem aceleasi regionalisme doar ca fara rusisme ),dar natzia e una singura cea romana.....VOM PUTEA REINTREGI MOLDOVA CEA VECHE IN INTERIORUL ROMANIEI nu.ti face griji d asta....si o fi adevarat ca basarabenii au fost influentati de rusi si e normal sa fie umpic diferiti sa aiba o alta mentalitate poate, da asta poa sa se schimbe, sangele o ramas acelasi...e absurd sa te consideri o alta natie...e ca si cum eu mash trezi peste noapte si as fi turc...moldovenesmu o aparut cu rusii inainte nu era...eram romani , si e incredibil cum voi ati pastrat cultura si limba si valorile romanesti in timpul ocupatiei rusesti...asta e cea mai mare dovada ca sunteti romani...si va,sh mai ruga s,o terminati cu tigani borati...ca nimeni nu e tigan aici...io n.unteleg logica asta.tiganii sunt o minoritate, ok , sunt prosti destui in romania care asculta manele si alte kkturi da nu e valabil pentru toti....tiganii cu tiganii, romanii cu romanii
Bogdan
23.02.2010 17:15
Eu sunt din Romania si imi pare rau. Tara mea a fost discreditata de mii de ori din cauza tuturor sclavilor (aviz George) care o populeaza. Preferam sa traiesc intr-un loc necunoscut de nimeni decat intr-unul cunoscut de toti ca fiind plin de tsigani care se duc in afara sa fure. (desi, trebuie sa recunosc ca sunt exagerate stirile) Cum in Rep. Moldova pun pariu ca exista fronturi anti-UE, anti-unire, pro-ruse etc., si in RO exista o groaza de nationalisti care ar accepta si sa fie razboi pentru "reintregirea patriei". Dar, asta nu inseamna ca toti romanii sunt la fel. Eu sunt de parere ca unirea Moldovei cu RO nu este o idee buna, mai ales in contextul actual: Basescu si toti ceilalti politicieni, indiferent de partid, sunt niste corupti imputiti care fura cat fura si Voronin in R.M.. Unirea cu RO nu ar aduce niciun progres in tara dvs. ci ar infecta-o cu mai multa coruptie si politie politica. In plus, articolul Click este o bazaconie. In Romania, mentalitatea tot comunista a ramas.
george
23.02.2010 18:55
MOLDOVA VA FI INTREAGA DOAR IN ROMANIA , NYU SEPARATA...........CUI NU-I PLACE SE POATE MUTA .
Artur
24.02.2010 17:21
Am impresia că autorul articolului a făcut studii la Şcoala Antropologică a lui Marc Tcaciuc sau este membru în Organizaţia Patriotov Moldovî. Dacă dorim să aflăm cîtă ideologie taristă, sovietică sau comunistă a mai rămas în capul cetăţenilor Republicii Moldova, comentariile făcute pe marginea articolului ne deschid nişte paranteze de excepţie.Nu e bine să-i urîm pe cei ce habar n-au ce zic. Majoritatea celora ce şi-au expus părerea vorbesc din spusele altora, dar dacă ei cu adevărat aşa gîndesc, atunci vorba cronicarului...săraca Ţară a Moldovei. Astăzi, de Dragobete, -sărbătoare a străbunilor daci, mă adresezi Domnului cu rugămintea:- dă-le Doamne mintea moldoveanului cea de pe urmă!
ANTIFA
25.02.2010 00:14
ii urasc pe comunisti dar si pe voi fascistii! Dacu nu unii pai altii pe capu nostru! Saraca Moldova? Pai ce teai legat de saracie rumin pacatos! f... in buharest si utite in gura lui basescu. Ati z..t deja cu romania voastra, am inteles una Mark Tkaciuc e cum mult mai bun de cit voi fascisti! Daca vor fi anticipate votez comunistii pentru ca voi pina caind nu va farima botu cineva nu intelegeti! Vom face asta ca si in 1945!
un plictist
23.03.2010 19:33
Cea mai saraca tara din Europa si romanii vor sa va ia in carca si tot nu va convine. Ne faceti tigani in fata dar voi sunteti mai rau. Cand e vorba de plecat in UE va imbulziti sa va luati cetatenie romana ca pe urma sa scuipati tara care vi l-a dat. I-ati meritat pe rusi sper sa va ia din nou. Sa va spalati cu ei pe cap; sunteti irecuperabili.
andrei
20.11.2010 21:15
exact asa e.deci dupa ce ca sunt vai de capul lor si condusi de un partid comunist(astia nu evolueaza ci involueaza) mai fac si scandal si zic de noi ca suntem curve si nu stiu ce
John Robertson
02.12.2010 20:34
Va spun sincer,Romania nu vrea unire cu republica moldova! 1-sunteti rusificati complet! 2-standard de viata scazut-saracie mare 3-ar fi o povara pentru noi 4-Romania e stat UE si are pretentii! 5-Aveti gandire bolsevica! TRAIASCA ROMANIA EUROPEANA!