Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
Kommersant: Refuzul lui Ghimpu de a merge la Moscova, va costa Moldova

Decizia preşedintelui interimar al Republicii Moldova de a nu participa la parada de 9 mai la Moscova nu va rămâne fără răspuns din partea Rusiei, pentru care comemorarea a 65 de ani de la învingerea fascismului are o importanţă deosebită. Moscova poate acţiona dur faţă de Chişinău, după o asemenea “insultă”, consideră publicaţia rusă Kommersant.
Cu două săptămâni înainte de serbarea la Moscova a Zilei Victoriei, în Republica Moldova a izbucnit un scandal, scrie Kommersant. “Preşedintele interimar, Mihai Ghimpu a declarat că nu va merge la Moscova, deoarece nu se asociază cu partea învingătoare în cel de-al doilea război mondial. Această declaraţie a provocat agitaţie în rândul celorlalţi membri ai coaliţiei liberal-democrate din Moldova, care au şi început imediat să-l convingă pe Ghimpu să participe la manifestările de 9 mai de la Moscova”.
Potrivit ziarului rus, refuzul lui Ghimpu a devenit o surpriză pentru toată lumea, deoarece anterior acesta declarase că aceptă invitaţia preşedintelui rus, Dmitri Medvedev. Iar la sfârşitul acestei săptămâni, şi-a schimbat părerea, argumentând că “participarea militarilor moldoveni la parada din 9 mai de la Moscova este suficientă”.
Kommersant scrie că comportamentul lui Mihai Ghimpu se explică “prin raţiuni electorale”. Acesta a început pregătirile pentru alegerile parlamentare anticipate, data organizării cărora nu este cunoscută. Publicaţia face referire la declarația premierului Vlad Filat, care a spus că Ghimpu “luptă pentru electoratul naţionalist de extremă dreaptă, pe terenul de joc contra actualului său aliat”.
De asemenea, acest pas, potrivit sursei citate de ziarul moscovit, are un “caracter demonstrativ”, care este calificat pe unele forumuri naţionaliste drept “o atitudine eroică” a preşedintelui moldovean de a se confrunta cu “ursul rusesc”: "Dacă Ghimpu declara în martie că nu va putea participa la paradă, dar militarii moldoveni cu siguranţă că da, nimeni nu ar fi reacţionat. Făcând această declaraţie acum, el devine eroul electoratului naţionalist, demonstrând principialitatea şi curajul faţă de autotputernicul Kremlin”, menţionează o sursă din cadrul AIE.
Indiferent de motivele personale [În copilărie, după sfârşitul războiului, a fost martorul deportării a doi fraţi şi a a tatălui său în Siberia] sau de altă natură ale lui Mihai Ghimpu, de a lua o asemenea decizie, aceasta nu pare să promită nimic bun pentru Moldova, precizează Kommersant.
În situaţia în care “Moscova acordă o mare importanţă sărbătorii [de 9 Mai] şi depune toate eforturile pentru a asigura o cât mai largă participare internaţională”, precum şi aceptarea invitaţiei de participare din partea unor state, care nu simpatizau Rusia [preşedinte polon Lech Kaczynski în ajunul tragediei de la Smolensk, a confirmat prezenţa sa la parade militară], “decizia preşedintelui interimar al Moldovei este destul de riscantă”, concluzionează publicaţia rusă.
“După o astfel de insultă, Rusia, cu nu prea mult efort, va crea probleme grave Chişinăului. Este suficient blocarea acesului vinurilor moldoveneşti pe piaţa rusă, recent reluat, sau înăsprirea politicii imigraţionale faţă de moldovenii care lucrează în Rusia”.
Astfel, conchide Kommersant, chiar dacă ceilalţi membri ai coaliţiei liberal-democrate vor reuşi să-l convingă pe Mihai Ghimpu să-şi schimbe poziţia, totuşi rămâne întrebarea “dacă acesta va fi un oaspete aşteptat la Moscova”.
 
Comentarii
serg
26.04.2010 18:03
Moldova va avea probleme cu Rusia in doua cazur: daca participa la parada si daca nu participa. Rusia isi bate joc de noi de la 1812 incoace si inca are s-o faca mult timp. Lituania a demonstrat: cu cat esti mai vertical cu atat mai repede Rusia incepe sa te stimeze. Bravo Ghimpu!
igor
26.04.2010 19:57
Rusia DACA NU VREA SA PIARDA REPUBLICA MOLDOVA AR TREBUI SA NU O MAI AMENINTE (deorece traim intr-o lume libera) si de aceea sunt in lume multe piete pe care Republica Moldova ar putea sa faca comert.
onoris
26.04.2010 20:48
Foarte corect "serg". Ai perfecta dreptate. Oamenii cu logică elementară ar trebui să-nţeleagă că Rusia nu trebuie să impună comemorarea unei victorii strict în felul şi în interpretarea ei. A nu merge la paradă poate însemna a nu fi de acord cu Rusia, dar NU numaidecât a fi împotriva acesteia. Pluralismul nu poate însemna doar două native – a merge şi nu a merge. Pluralismul mai înseamnă şi respect faţă de cei care nu sunt orbeşte de acord cu tine. Oricum, participarea la paradă nu va face viaţa din R.M. mai uşoară peste noapte… şi nici pe termen lung; va fi pur şi simplu prilej pentru minţile imperialiste de a se „chifni” pe sub nas mult timp după aia. Bravo Ghimpu!!!
1948
26.04.2010 23:15
clar că nu ai ce "mărşălui" pe Piaţa Roşie. Vedeţi că: unicul sănătos la cap a fost Ghimpu (nici chiar Filat). Doar nici un demnitar rus - Medvedev, Putin, (Jirinovvski) nu şi-au permis poporul german să-l numească "fascist". Da noi (aici) - moldovenii numai că vorbim pe româneşte suntem фашисты.
andrew
27.04.2010 02:00
Rusii ne considere de prosti, dar noi le aratam ca au dreptate... Moldovan din Moldova
........
27.04.2010 09:38
De ce Republica Moldova are sansa sa aiba in frunte presedinti care ar trebui sa vinda la Univermag, nu sa conduca tara. Ba aveam un agronom, ba un brutar, ba un "Iurist excelent, care nu stie constitutia mai departe de prorpiul nas". Oare nu intelegeti ca nimeni nu va restrictioneaza dreptul la circulatie, la patria mama. Plecati acolo, noi, restul nu ne vom supara. De ce pe seama unui anogramat, care se tot pupa cu Basescu, trebuie sa ne asociem? dA, GHIMPU E FASCIST, DEOARECE ALATURI DE iUSCENCO, SAAKASHVILI, BASESCU, SUNT FRATI IDIOTI, CARE AU ALES SA RESCRIE ISTORIA PENTRU A DEVENI SUSTINATORI AI FASCISMULUI, CONTRA COMUNISMULUI. rusine pentru voi, ca nu puteti respecta pe cei care v-au eliberat de fascisti, au lupatat, dar voua vii jale, ca presedintele sas stea sa-i comemoreze pe cei vii si cei morti. Rusine.......
onoris
28.04.2010 00:46
Pentru: ........: Vezi, de tare ce eşti „înţelept” nu ai capacitatea de a vedea lumea decât strict prin „rama” implantată de „şcoala” din trecut. Oamenii normali pentru nimic în lume nu ar considera strict că, a fi CONTRA COMUNISMULUI înseamnă numaidecât a DEVENI SUSŢINĂTORI AI FASCISMULUI… E o prostie MAAAARE de care, dacă nu ne debarasăm mai repede, nu ne putem considera moderni. Lumea nu este numai „alb-negru”, lumea este mult mai frumoasă decât a o vedea doar prin „optica comunismului-fascismului”. Treziţi-Vă Oameni!!! Generaţii de copii veniţi după URSS deja demult s-au deşteptat… Haideţi să le dăm şansa măcar lor să trăiască omeneşte… dacă nu şi civilizat. Sunt absolut convins că ştiu de ruşine… dar mai ştiu şi ce este şovinism, stalinism, deportări, aroganţa, discriminare, minciuni… care vin de la Kremlin, şi multe alte rele care au venit şi continuă să vină din partea lor.
eu patriot
28.04.2010 10:12
pentru ........ - : ESTI UN PROST!!!! Daca unii oameni mai prosti din Republica vor face probleme UE , SUA, ROMANIEI atunci este bine sa fie MARGINALIZATI (ajunge cu oamenii prosti care voteaza cu comunisti ).
...
07.05.2010 21:26
repet inca o data, prin teoria excluderii daca tu te declari invins ,respectiv esti fascist. A invins coalitia antifascista pericolul care ne pastea pe noi toti, chiar si pe voi, Romailor, poate nici UE nu era, De ce Germania nu se poate declara invinsa in razboi, doar a suferit din tate punctele de vedere, chiar si de pe urma URSS, sauItalia sauJaponia??????? De ce???? DEOARECE EITOT AU INVINS IN CEL DE-AL DOILEA RAZBOI MONDIAL. A VENIT O ALTA EPOCA,CEA A SCHIMBARII. cUN PUTEM NOI TOT SA REPETAM, SA COPIEM PE AMERICANI, CARE MAI DEPARTE DE PRORPIU NAS NU VAD NIMIC, ba Tarile baltice, ba Polonia, si Tara RROMILOR - ajutati financiar de SUA-vor sa-si scrie sie meritele in razboi. de ce nu ,cin ai nevoie de bani/cinti dupa ce ce ti-i da. Tu partiot daca nu tii rusine asasate numesti, poti sa ramii marginalizat, nu trebuie sa/ti bagi pe git altora care tin la R.Moldova, nu bSARABIA, CUM O NUMITI VOI NATIONALISTILOR, IDEILE LUI ghimpu. La paradase comemoreaza victimele celuide al doilea razboi mondial, nu perioadarazboiului rece, si tteb saaiun pic de umanitate intine paentru cei care ti-au aparat tara, sa nu fii rob dsau maiprejos in lumea aranjata de Furer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!