Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
TENIS Moldoveanul Maxim Dubarenco s-a oprit în sferturile de finală ale turneului din Zagreb! Acest rezultat l-a obținut atât la simplu, cât și la dublu

Jucătorul echipei naționale de Cupa Davis a Moldovei, Maxim Dubarenco și-a încheiat participarea la un nou turneu de tip futures. Împreună cu alți circa 100 de tenismeni, el a luptat pentru premiile concursului de la Zagreb.

În proba de simplu unde favorit principal a fost viitorul adversar al naționalei Moldovei, belarusul Vladimir Ignatic, Dubarenco fusese cotat cu a 5-a șansă.

Moldoveanul a trecut în primul meci de reprezentantul gazdelor, Nino Serdarusic, scor 7-6, 6-3, iar apoi a învins și pe un alt croat, Domagoj Biljesco (6-1, 4-6, 6-3). Calea sa spre finală a fost baricadată de britanicul Kyle Edmund, care l-a învins în sferturi cu 6-3, 7-5.

Dubarenco a țintit victoria în acest turneu și în proba de dublu, evoluând în duet cu Tihomir Grozdanov (Bulgaria). Aici moldoveanul a susținut doar două partide – victorie 6-4, 6-4 cu Filip Veger/Luka Zaninovic (Croația) și înfrângere 6-3, 0-6, 2-10 – în fața principalilor favoriți Marik Michalicka și Dominik Suc din Cehia.

Astfel, atât la simplu, cât și la dublu, reprezentantul nostru a ajuns doar până în sferturi.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.