Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
RUGBY Moldova a învins într-un derby al Cupei Europei pe Națiuni. AFLĂ DETALII

Echipa națională de seniori a Moldovei a obținut a doua victorie consecutivă în actualul turneu al diviziei 1B la Cupa Europeană pe Națiuni. Sâmbătă, tricolorii au trecut de Polonia, cu un categoric 48-25, scor la pauză 31-13.

După un debut mai modest al gazdelor, polonezii obțin primele 3 puncte deja în minutul 4, după o lovitură de pedeapsă executată de Dawid Banaszek. Acesta a fost unicul moment în care oaspeții au avut avantaj pe tabelă.

Ai noștri și-au revenit după doar trei minute de joc, moment în care Oleg Prepeliță deschide spectacolul pentru moldoveni, înscriind primul eseu. În continuare, aproape fiecare acțiune ofensivă a tricolorilor se solda cu puncte prețioase care se cumulau în ”pușculița” tabelei de marcaj. Până la pauză în contul gazdelor au mai fost trecute trei eseuri, condimentate cu transformările britanicului naturalizat Creig Felston. Totuși, ultimele 13 minute ale primului mitan au coincis cu o revenire a polonezilor, care au mai reușit zece puncte și au stabilit scorul la pauză 31-13 în favoarea gazdelor.

Demoralizarea de moment a jucătorilor noștri a permis polonezilor să joace dezinvolt și în primele minute după revenirea de la vestiare însă finalul a aparținut selecționatei Moldovei care obține victoria cu scorul de 48-25. care ne propulsează în fruntea clasamentului.

Este de remarcat că, lotul Poloniei a sosit la Chișinău în postura de lider al grupei, având două victorii. Selecţionata națională a făcut rocada cu adversara de sâmbătă și a acces pe primul loc după două meciuri consecutive câștigate. În meciul precedent Moldova a învins cu scorul 29-15 formația Ucrainei.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.