Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
LIGA CAMPIONILOR // Sheriff se ”împotmolește” în Slovacia! AFLĂ DETALII

Campioana de fotbal a Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol și-a complicat șansele de accedere în play-off-ul actualei ediții a turneului, după ce a fost învinsă în deplasare de Slovan Bratislava.

Deși a dominat pe toată durata meciului, având o superioritate clară de joc, echipa din stânga Nistrului a avut aproape numai ghinion la poarta adversă, dar și în propriul careu de pedeapsă.

Scorul a fost deschis de către gazde aproape de finalul primului mitan, când arbitrul elvețian Stephan Studer a dictat penalty, după ce balonul a nimerit în mâna lui Blanco de la Sheriff. Căpitanul Zofcak a înscris cu fermitate, stabilind scorul la pauză 1-0.

După revenirea de la vestiare, coach-ul ”viespilor”, Veaceslav Rusnac, l-a introdus în teren pe Radu Gânsari care a animat puternic jocul ofensiv al oaspeților. În minutul 61, Gânsari a fost doborât ăn careu, ”călăul” său Richard Lasic a fost eliminat, iar arbitrul a dictat penalti. Cadu, din păcate a șutat direct în portar.

Totuși iureșul ofensiv al nistrenilor a dat roade după un sfert de oră. Doar de două minute aflat în teren, Ricardinho a fructificat cu efect o pasă a lui Gânsari și a egalat tabela. Profitând de inferioritatea numerică a slovacilor, Sheriff a forțat victoria, însă a fost surprinsă nepregătit în defensivă. Astfel, cu 5 minute până la final, reprezentantul Slovanului, Karol Meszaros marchează din nou în poarta argentinianului Degra și stabilește scorul final de 2-1.

Pentru a accede în etapa play-off a Ligii Campionilor, în returul din 6 august de la Tiraspol, Sheriff trebuie obligatoriu să învingă cu 1-0 sau cu o diferență de două goluri și mai mult.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.