Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
EUROPA LEAGUE // Zimbrii, cu doar doi stranieri, fac spectacol în Austria

Echipa Zimbru Chișinău își continuă cu succes promenada prin preliminariile Ligii Europei, joi seara, reușind să învingă în deplasare pe austriecii de la Grodig - 2-1.

Prima parte a jocului a scos la iveală un joc mai modest în compartimentele defensive atât a echipei moldovenilor, cât și a gazdelor de la Grodig. Mult mai active au fost cele două formații în acțiunile de atac, dar portarii Denis Rusu și Cican Stankovic au fost la înălțime.

Acest echilibru relativ a fost încălcat în minutul 35, când, în urma unei erori ai apărătorilor austrieci, Serghei Alexeev l-a surprins pe Stankovic cu un șut pe care scria gol. 1-0, scor la pauză.

După revenirea de la vestiare moldovenii s-au retras ușor în apărare, însă nu au ezitat să iasă periculos pe contraatac. În urma unei asemenea acțiuni, Simon Handle a oferit un grandios cadou tricolorilor, lobând peste propriul portar un autogol de toată frumusețea.

La scorul de 2-0, oaspeții s-au apărat în două rânduri, fapt remarcat de numeroase ori și de către comentatorii televiziunii locale. Dar și în aceste condiții, galben-verzii nu au uitat de arfma contraatacului.

Avea să fie prea frumos pentru Zimbru să încheie meciul cu un sec 2-0, dar în penultimul minut de joc, Grodig a declanșat un atac furibund, și spaniolul Tomi a înscris un spectaculos gol în poarta apărată de Denis Rusu.

Câteva ingrediente ale spectacolului din Austria merită punctate în final.

Antrenorul belorus Oleg Kubarev a reușit să ajungă la 2-0 cu o echipă alcătuită actualmente din fotbaliști moldoveni, cu excepția conaționalului său, Kiril Pavliucek. Al doilea stranier, francezul Amani a fost introdus abia spre final.

Comparativ cu anii precedenți jucătorii moldoveni au demonstrat că pot juca și în deplasare la fel de dezinvolt ca și pe teren propriu.

Meciul-retut cu Grodig va avea loc la Chișinău, peste o săptămână, iar victoria din Austria (2-1) oferă șanse grandioase pentru Zimbru la accederea în următoarea etapă a competiției.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.