Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
DEBUT Internaționalul moldovean Nicolae Calancea a jucat primul meci pentru Ceahlăul în Liga 1! AFLĂ REZULTATUL

uefa.com
Ex-goalkeaperul echipei Zimbru Chișinău, jucătorul naționalei Moldovei Nicolae Calancea a susținut primul meci din campionatul românesc de fotbal, pentru Ceahlăul Piatra Neamț, care l-a legitimat cu doar câteva zile în urmă.

Prima adversară a nemțenilor a fost una aparent modestă, una dintre codașele clasamentului, Universitatea Cluj (locul 16). ”Șepcile roșii”, însă, au venit la Piatra Neamț, cu o sete mare de puncte și au reușit să smulgă un punct gazdelor.

Noua echipă a lui Calancea se afla pe locul 8 înaintea etapei cu nr. 20, iar o victorie ar fi propulsat-o pe poziția a șasea, dar calculele statisticienilor au fost demontate de cursul jocului.

Moldovenii din dreapta Prutului au început bine partida şi, după câteva ocazii minore ale clujenilor, au deschis scorul în minutul 27, când Constantinescu a reluat cu capul în plasă din apropiere.

Clujenii l-au introdus la pauză pe brazilianul Gabriel Machado, care a luat o acţiune pe cont propriu în minutul 64 şi i-a oferit pe tavă lui Bucşa o pasă perfectă, care a egalat cu o reluare din apropiere. Trei minute mai târziu, Ceahlăul a rămas în zece jucători, după ce Golubovici a văzut al doilea "galben".

Astfel debutul portarului basarabean în poarta Ceahlăului, care a fost integralist, s-a încheiat cu un scor egal 1-1. După acest rezultat, echipa din Piatra Neamț a căzut pe locul 9 în clasament.

Urmează un test mult mai exigent pentru echipa lui Calancea, duelul din deplasare (2 martie) cu Pandurii, locul 4 actualmente in clasament.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.