Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
CUPA MONDIALĂ ”Loteria” penalty-urilor trimite Argentina în finală! AFLĂ DETALII

Argentina va întâlni Germania pentru a treia oară în finala Cupei Mondiale, duminică seara la Rio de Janeiro. După ce marți, nemții i-au destrămat batjocoritor pe brazilieni (7-1), ulterior Olanda a fost privată de finală în disputa cu argentinienii.

Olanda a început în defensivă cu un Nigel De Jong, refăcut remarcabil, după ce fusese anunțat ca indisponibil pentru restul turneului. Argentina s-a aflat la cârma jocului, dar prima ocazie de gol a revenit batavilor, în minutul 13, șutul lui Sneijder ocolind poarta.

Ulterior, momentele periculoase au alternat de la o poartă la alta. Cele două formații au făcut un joc destul de compact, nu s-au expus prea mult, fiind preocupate în primul rând să nu primească gol.

Nici în mitanul secund cele două echipe nu s-au mișcat mult mai bine, anihilându-se reciproc, și aflându-se parcă în așteptarea reprizelor suplimentare.

Olanda, care nu a tras deloc pe poartă în cele 90 de minute, a fost aproape să dea lovitura în ultimele secunde ale timpului regulamentar, când Robben a fost blocat in extremis de Mascherano. După alte 30 de minute de joc, pe tabela de marcaj era înscris același 0-0.

Portarul Sergio Romero a fost eroul Argentinei în semifinala cu Olanda, reușind să apere, la loviturile de departajare, șuturile lui Vlaar și Sneijder. Messi, Garay, Aguero și Maxi Rodriguez au marcat pentru Argentina, iar Robben și Kuyt pentru Olanda.

Argentina va lupta pentru al treilea său titlu mondial, după cele din 1978 (3-1 cu Olanda, în prelungiri), și 1986 (3-2 cu Germania), având și o finală pierdută, în 1990, în fața Germaniei.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.