Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
CUPA MONDIALĂ Argentina lui Messi accede cu emoții in următoarea etapă a turneului! AFLĂ PROGRAMUL SFERTURILOR DE FINALĂ

fifa.com
Duetul jucătorilor Angel Di Maria și Leo Messi a salvat țara tangourilor de la loteria loviturilor de departajare în meciul din optimile de finală, cu Elveția. Din pasa lui Messi, Di Maria a înscris unicul gol al partidei în minutul 118.

Argentina a avut, evident controlul jocului, dar a manevrat greu și nu a găsit soluții în fața zidului elvețian. Cele două echipe au riscat puțin, s-au anihilat reciproc în mare măsură și nu avut nici o ocazie în prima jumătate de oră. Au urmat câteva ocazii la ambele porți, dar la vestiare echipele au plecat cu un scor de 0-0.

După pauză tabloul jocului nu s-a schimbat însă balonul a refuzat cu înverșunare să intre în vreuna dintre cele două porți.

Un schimb de ocazii a fost observat și în reprizele de prelungiri dar, fie atacanții au jucat steril, fie goalkeaperii au fost la înălțime, dar scorul nu s-a modificat până aproape de finalul celor 120 de minute de joc, dictate de arbitrul suedez Jonas Eriksson. Sud-americanii au dat lovitura când toată lumea se gândea la loviturile de departajare: elvețienii au pierdut balonul pe la mijlocul terenului, Messi a sprintat și l-a deschis pe Di Maria, iar acesta l-a învins pe portarul advers Benaglio la colțul lung.

În acest mod, campioana mondială din 1978 și 1986 se califică în sferturile de finală, în defavoarea Elveției.

Competiția intră în pauză până vineri, când vor începe sferturile de finală, după următorul program: Franța - Germania, Brazilia - Columbia, Argentina - Belgia, Olanda - Costa Rica.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.