Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
CUPA MONDIALĂ-2014 ”Tăvălugul” german i-a zdrobit pe Ronaldo & Co!

Germanul Thomas Mueller a luat o opțiune importantă în lupta pentru titlul de golgheter prin tripla reușită în meciul cu Portugalia, câștigat de nemți cu 4-0.

Derby-ul Grupei G a început cu o superioritate evidentă a lusitanilor în primele minute de joc, care însă nu s-a transformat în goluri.

Ulterior s-a consumat prima ocazie a germanilor, când portarul advers Rui Patricio a trimis greșit o minge, iar Khedira a fost aproape de gol, dar șutul s-a dus pe lângă poartă.

”Mașinăria” germană a deschis scorul în minutul 11, prin Thomas Mueller, golgheterul Cupei Mondiale din 2010, din lovitura de la punctual cu var. Germania nu mai marcase din penalty la Cupa Mondială în timpul regulamentar din 1994, când Mathaeus înscria împotriva Bulgariei.

Germania a ratat desprinderea prin Goetze, a cărui reluare a fost deviată salvator în corner de Pereira. Lusitanul a amânat de fapt golul al doilea al Germaniei, pentru că la lovitura de colț, fundașul Hummels a reluat imparabil cu capul: 2-0 (32).

În prelungirile primului mitan, echipa lui Joachim Loew a mai marcat o dată, prin același Mueller (45+1), și scorul a devenit 3-0.

Mueller a completat hat-trick-ul în minutul 78, când a reluat în plasă mingea scăpată de Rui Patricio la centrarea lui Schuerrle: 4-0, și Germania își anunță solemn candidatura pentru funcția de campioană mondială-2014.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.