Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
CUPA MONDIALĂ-2014 Primul gol tehnologic din fotbalul modern. AFLĂ DETALII DESPRE MECIURILE DE DUMINICĂ

Echipa Franţei a învins, duminică, la Porto Alegre, cu scorul de 3-0 (1-0), Hondurasul, în care s-a validat un gol pentru prima oară în istorie datorită tehnologiei Goal-Control.

Reprezentativa ”cocoșului galic” s-a chinuit aproape o repriză ca să poată deschide tabela pe stadionul Beira Rio. În minutul 43, hondurianul Wilson Palacios a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu pentru un fault asupra lui Pogba. Penalty-ul acordat în urma acestei faze de arbitrul Sandro Ricci a fost transformat de Benzema, scorul pauzei fiind 1-0.

Imediat după pauză a a avut loc și o premieră absolută în fotbalul mondial. La golul al doilea al Franţei, din minutul 48, jucătorii ecuadorieni şi selecţionerul Luis Suarez au protestat, dar, conform imaginilor oferite de tehnologia Goal-Control 4-D, mingea trimisă de Benzema a lovit bara, iar apoi a revenit la portarul Valladares, care a deviat-o în propria poartă.

Karim Benzema a devenit eroul partidei după ce, în minutul 72, a închis tabela la 3-0 în favoarea Franței.

În celelalte meciuri ale serii de duminică, Elveția a învins pe Ecuador (2-1) iar Argentina a trecut de Bosnia Herțegovina (2-1).

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.