Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
CUPA MONDIALĂ-2014 Origi i-a trimis pe belgieni în optimile de finală!

fifa.com
Într-un meci dezamăgitor și cu puține ocazii de poartă, disputat pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, belgienii au învins ”la mustață” selecționata Rusiei (1-0) și și-a asigurat un loc în optimile de finală ale competiției.

Belgia a avut o posesie mult mai bună în debutul partidei, fără să pună însă în pericol buturile adverse. Prima ocazie clară a aparținut rușilor, șutul lui Faizulin fiind respins în corner de portarul Courtois în minutul 12. A urmat o lejeră replică a belgienilor, dar centrarea lui Mertens nu a fost ajunsă de Lukaku.

Cea mai mare ocazie din prima repriză a aparținut Rusiei, dar lovitura de cap a lui Kokorin a trecut aproape de poartă, în minutul 44.

După pauză, fotbaliștii celor două reprezentative au jucat pe contre, dar la fel de modest când ajungeau la porțile adverse. În ultimele zece minute însă, belgienii au apăsat pe accelerator, iar Mirallas a șutat în bară, din lovitură liberă. Imediat au urmat două faze foarte periculoase ale lui Hazard, elevii lui Wilmots parcă trezindu-se la viață.

Iureșul belgienilor a fost concretizat de Divock Origi. Jucătorul inspirat introdus de antrenor a fructificat o pasă a lui Hazard, în minutul 88.

După acest rezultat, Belgia a acumulat 6 puncte, fiind calificată în optimi de finală, iar Rusia are un singur punct în clasamentul grupei.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.