Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
CUPA MONDIALĂ-2014 Italia spune adio turneului din Brazilia! AFLĂ CARE ECHIPE AU AJUNS DEJA ÎN OPTIMI!

fifa.com
”Bătrânul continent” a mai fost "văduvită", marți seara, de o reprezentantă în etapa eliminatorie. Selecționata Italiei a părăsit Mondialul din Brazilia după o înfrângere la limită cu Uruguay.

Ambele echipe și-au asumat puține riscuri, chiar dacă sud-americanii aveau nevoie de victorie pentru a merge mai departe. Italia a avut inițiativa și a încercat să creeze pericol la poarta lui Muslera, dar atacurile ''albaștrilor'' se opreau la 20-30 de metri de poarta uruguayană.

Campioana Americii de Sud a încercat să speculeze în atac orice șansă ivită prin Cavani și Suarez, dar aceștia au beneficiat de puține mingi. Astfel prima parte a meciului s-a încheiat indecis – 0-0.

La reluare, cei care mai activi au fost uruguayenii, însă meciul a fost în continuare fragmentat. În minutul 59, situația din teren s-a schimbat, când italianul Marchisio a fost eliminat pentru o intrare
brutală la Arevalo Rios.

O fază neplăcută și curioasă a avut loc cu 10 minute pânp la final, Suarez și Chiellini fiind protagoniștii unui episod neplăcut, cu sud-americanul mușcându-l pe italian de umăr.

Singurul gol al meciului a fost înscris în minutul 81, prin Diego Godin, în urma unui corner: 0-1. Italienii au căutat în disperare egalarea, dar nu au reușit și au fost eliminați din faza grupelor pentru al doilea Mondial consecutiv.

Într-un alt meci al grupei C, Costa Rica a remizat cu Anglia (0-0). Astfel, Costa Rica și Uruguay au acces în optimile de finală, unde, de asemenea și-au asigurat prezența echipele din Brazilia, Mexic, Olanda, Chile, Columbia, Franța, Argentina și Belgia.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.