Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
CUPA MONDIALĂ-2014 Chiar și în lipsa Buffon-ului, italienii au învins Anglia. AFLĂ DETALII

fifa.com
Italia a debutat cu o victorie strategică la mondialul brazilian, în fața echipei pe care o elimina, la penalty-uri, în ”sferturi” la Euro 2012. Astfel, după primele meciuri disputate, italienii se clasează pe locul doi, devansați de Costa Rica.

Formația antrenată de Prandelli a deschis tabela abia în minutul 35 prin Prandelli, însă bucuria golului a durat foarte puțin, deoarece, două minute mai târziu, Sturridge a egalat stabilind scorul pauzei – 1-1. Golul victoriei pentru Squadra Azzurra a fost înscris în minutul 50 (Mario Balotelli), și astfel, Italia bate Anglia cu 2-1.

Vicecampioana europeană a fost lipsită de aportul portarului Gianluigi Buffon, accidentat la un antrenament desfășurat vineri, astfel că legenda lui Juventus Torino a ratat al 141-lea meci în tricoul naționalei sale. De cealaltă parte, Mario Balotelli a punctat pentru a 13-a oară în tricoul Italiei, la al 31-lea meci pentru echipa selecționată.

Anterior, în celălalt meci al grupei D, Costa Rica a dispus de Uruguay cu 3-1.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.