Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
ATLETISM Ion Luchianov – cel mai bun european la Cupa Continentală! AFLĂ DETALII

Alergătorul de origine moldoveană, Ion Luchianov s-a poziționat pe locul șase în proba de 3000 de metri cu obstacole la Cupa Continentală.

Sportivul născut în Slobozia Dușca a fost unicul moldovean inclus în selecționata Europei la concursul cu genericul Cupa Continentală, disputat în week-end, pe Le Grande Stade, din Marrakesh (Maroc).

În finala probei de 3000 metri cu obstacole, Luchianov, care, începând din anul curent, reprezintă Rusia, a înregistrat un timp de 8 minute, 29 secunde 91 sutimi, obținând locul șase. Cel de-al doilea european din această cursă, polonezul Krystyan Zalewski a ajuns al 8-lea la finiș.

Chiar dacă această distanță a fost dominată de atleții africani, selecționata Europei a obținut întâietatea în clasamentul general pe echipe. Ion Luchianov devine, astfel, dublu deținător al Cupei Continentale. La ediția curentă, a învins reprezentând Rusia, iar în 2010 la Split (Croația), evoluând din partea Moldovei.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.