Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
ADIO EUROPA! Echipele moldovenești eliminate din turneele intercluburi

uefa.com
Zi dramatică pentru Zimbru și Sheriff în returul play-off-ului Ligii Europei. Ambele formații au suferit înfrângeri dramatice și își încheie aventura continentală din acest sezon.

Cu un decalaj fragil de un gol după meciul din tur din strada Butucului, Zimbru Chișinău a plecat în ospeție la PAOK cu obiectivul de a-și păstra avantajul și, în premieră absolută, să se califice în faza grupelor din Europa League.

Intențiile galben-verzilor s-au derulat perfect doar până în minutul 11, gazdele reușind să deschidă tabela prin Fernando Pereira. În aceste condiții, scorul general devenea 1-1 astfel că lupta pentru calificare a început de la capăt. Echilibrul din teren s-a rupt la finele primei reprize, atunci când francezul Amani a fost eliminat, lăsând echipa noastră în inferioritate numerică. În ultimul minut până la pauză, Athanasaidis mărește avantajul elenilor și echipele pleacă la vestiare la scorul de 2-0.

Chiar și în 10 oameni de câmp, Zimbru a jucat bine în mitanul secund fiind conștienți că un gol înscris de moldoveni ne poate teleporta în grupele Ligii Europa. Din păcate, pe final de meci, în decurs de numai 5 minute, PAOK înscrie de două ori – Robert Mak (minutul 79) și Maarten Martens (84) și speranțele microbiștilor moldoveni se ruinează. Scor final – 4-0 și Zimbru spune adio Ligii Europa.

Și dacă fotbaliștii chișinăuieni au fost învinși în deplasare, Sheriff a primit o lecție de performanță chiar pe teren propriu, în disputa cu Rijeka (Croația). După 0-1 în deplasare, nistrenii nu au reușit să marcheze nici în fața suporterilor săi.

Ghinionul ”viespilor” a început în minutul 29 când fundașul brazilian al Sheriff-ului, Ligger a trimis balonul în propria poartă. Peste doar un sfert de oră, Andrej Kramaric face 2-0 pentru Rijeka, stabilind scorul primei părți a jocului.

Tot oaspeții au înscris și după pauză, în minutul 61 Moises trecându-și numele pe lista marcatorilor, iar scorul de 3-0 ”aruncându-i” pe croați în etapa următoare a Ligii Europa.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.