Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
Natalia Morari, despre situaţia politică actuală: Eroii sunteți voi

De două zile citesc comentarii despre Iurie Leancă, Chiril Gaburici și cel care îi unește - Vlad Filat. Am o singură neclaritate în privința celor care își taie acum venele și spun ca s-a terminat povestea noastră cu vectorul european: credeți că ea s-a terminat abia acum?
Dar puteți să-mi spuneți ce s-a întamplat atunci când a fost închis postul de televiziune NIT? Când președintele țării a fost ales cu încălcarea normelor constituționale? Când CNA și Procuratura Generală au ajuns să fie instrumente politice în buzunarul lui Vlad Plahotniuc? Când aeroportul a fost dat pe mâna lui Ilan Shor (de atunci se știa acest lucru, de atunci, însa toți se acoperiau cu povestea despre concurs, inclusiv Iurie Leancă)? Când ziua-n amiaza mare au fost furate 17 mlrd din sistemul bancar? Când a fost arsă mașina BEM cu aproape toate dovezile în privința creditelor neperformante, iar MAI-ul și Procuratura, fiind controlate de aceleași partide, n-au scos niciun cuvânt despre acest caz timp de două luni? Când ați văzut felul în care, cu trei zile înainte de alegeri, partidul „Patria” a fost scos din cursă? Când PCRM-ul lui Ruslan Popa a rămas în buletinul de vot, chiar dacă instanța de judecată a decis altceva? Când tot felul de companii, create pe lângă diferite ministere, afiliate cu aceleași partide, asimilau banii europenilor în baza așa ziselor „concursuri”? Când SRL-urile, care au finanțat la greu partidele de la guvernale în campania 2014, s-au ales, fără excepție, cu contracte de milioane din caznaua statului sau din banii europenilor? In acele momente, probabil, stăteați in fața oglinzii și vă spuneați: „Totul e bine, ne mișcam spre Europa”.
Totuși, suntem extrem de naivi și mioritici. Chiar dacă n-avem eroi, îi creem noi, iar apoi cu cea mai mare bucurie le transferăm toată responsabilitatea pentru fericirea națională (probabil, ca personal să nu fim responsabili pentru nimic și după să avem pe cine blestema). Așa cum în 2003 am ridicat icoanele cu Iurie Roșca, în 2009 - cu Vlad Filat și Dorin Chirtoacă, în 2014 - cu Renato Usatîi (o parte din electorat), acum ridicăm icoanele cu Iurie Leancă. Dar știti care e problema? Oricine ar fi în icoană, icoană va rămâne. Putem să avem cel mai bun și talentat prim-ministru, dar dacă acesta este exponentul unui sistem oligarhic, care n-are alte scopuri decât cel de autoprotejare și îmbogățire, ne vom alege cu o simplă satisfacție precum că premierul nostru vorbește frumos și ne reprezintă bine. Și punct.
Credeți că mai este vreo diferență cine va fi prim-ministru? Nu. Atâta timp cât acest prim-ministru nu va avea putere reală, CNA-ul și Procuratura Generală de partea lui și un grup de zece judecători „nebuni” în sens bun al cuvântului, doritori de a scăpa de caracatița din sistemul politic, acesta nu va avea nicio șansă. Va vorbi frumos, va bate cu pumnul în masă, va cere ca funcționarii corupți să fie trimiși la dubă, însă carul tot acolo va rămâne. Sistemul oligarhic va rămâne intangibil, adevărații stăpâni vor bea whiskey la Nobil în continuare și se vor bucura cât de frumos vorbește prim-ministrul nostru și cât de bine ne reprezintă.
Oameni buni, cautați-vă de treabă. Deveniți profesioniști în ceea ce faceți, câștigați bani, căpătați-vă experiență, aveți grijă de cei apropiați și încercați să nu vă mai creați eroi. Eroii sunteți voi. Va veni timpul și voi veți face schimbarea!
P.S. Pentru că este prima mea încercare de a scrie un blog în limba română, să nu fiți prea duri în critici. Promit să fie mai bine cu timpul.
 
Comentarii
Rusu Artur
16.02.2015 10:38
,,Va veni timpul și voi veți face schimbarea!” Dar dacă ieșim mîine în stradă să ne revoltăm vom fi considerați teroriști și că încercăm să dăm o lovitură de stat!
ion
16.02.2015 18:47
Bravo! Jos palaria ! Perfect spus !
coco
16.02.2015 22:51
Sau chiar concediati de la serviciu...De buna voie...
Florin Tabirta
17.02.2015 00:20
bine scris si cu un final pasnic, dar totusi cutitul a ajuns la os
Atamanenco Mihaela
17.02.2015 09:21
Bravo Natalia! Adevar pur in fiecare cuvint!!!
IE
17.02.2015 10:42
Natalia, ai scris simplu si clar...sint pe intelesul tuturor cuvintele tale si asta e important...ceva va ramine in creier si se va schimba un pic viziunea la unii care poate inca nu au inteles ce se intimpla ! (eu sper) Cu bine !
Liliana Lungu
17.02.2015 13:06
Vene nu mi-le tai :) Din Iurie Leanca nu fac icoana :D Dar ... De ce Natalia ai tacut in perioada electorala? Si de ce prin articolul acesta ne sugerezi sa avem rabdare ... din nou ?! Chiar in spiritul mioritic! Cuvinte mari ... putina informatia "secreta" .... si esti jurnalist "MARE" .
vladimir
17.02.2015 14:15
Bravooo Natalia.....................ai scris foarte clar si bine, bravooo tie
maracineanu sergiu
17.02.2015 23:03
bravo, super
Anatol
18.02.2015 10:31
Politica actioneaza confor acelorasi reguli ale naturii, ca și organizmele vii având nevoie de moarte pentru a fi posibila continuarea vieții. Vlad Filat și formațiunea sa a ajuns la maturitate politica, ca si oricare element social și-a activat codul de autodistrugere. Cineva este frumos ademenit pentru a fi ulterior sacrificat... No way Back !!! Banii au fost încasați acum serviciu trebuie prestat )))
Mihai Cocieru
18.02.2015 11:13
Bravo,super.
natalia
18.02.2015 21:54
Natalia Morari, altfel spus:noua dragoste a lui Chiril Lucinschi...ma intreb, oare ce se intampla cu presa? De cand "ea" se cupleaza cu politicieni? Gonta cu Filat ( desi Cioranica tot nu s-ar da in laturi), Morari cu Lucinschi (desi inainte lucra pu Plahotniuc), Cheptene ( jurnalista, desi nu chiar talentata) ii face PR lui Shor s.a.m.d. In rest, felicitari pentru limba romana..necatand la faptul ca astepti critici aici, eu zic ca ai scris mai bine decat 90% din populatia noastra mioritica
esxdcfvgbhnjmkl
18.02.2015 22:43
aș numi articolul „Mintea de pe urmă”
Lidia Druta
19.02.2015 09:48
S-ar parea ca Țara si-a activat codul de autodistrugere,pentru a reinvia din cenusa este nevoie de noi retele neuronale si ele se formeza prin modul de a gîndi.
Un cetatean
19.02.2015 15:21
Iar sa stam cu mainile in san, ca sa nu zic in alta parte. Cat se poate de rabdat ? Cate generatii sa mai tot "invete" sa fie profesionali in ceea ce fac? Oare nu e destul cat am rabdat ? Din 1812 tot rabdam! Moldova e pustie, pleaca toti peste hotare, raman hotii si cei care mai spera la un viitor mai bun. Ajunge Moldova umilita sa mai rabzi, ridica-te de pe burta, spune-ti cuvantul TARE, CLAR si RASPICAT! Nu suntem dobitoace. Vrem dreptate. La puscarie Ilan, Filat, Plahotniuc, etc. La raspundere cu medici, procurori, vamesi, politisti si toti care ascund faptele criminalilor! Natalia, nu instiga lumea la pace si la calmare, nu chema sa accepte ceea ce avem: saracia goala goluta. Irlanda pentru cateva milioane a dat jos toata clasa politica . Acum intradevar e INDEPENDENTA si democrata .
ady78
19.02.2015 18:12
Frumos spus, dar este o problemă cu sinceritatea autorului. Mesajul este scris de o persoană care doarme sub plapuma unui deputat PLDM, care activează la un post de televiziune controlat de același partid, și salariul destul de frumos îl primește din banii furați de la popor. Cât de bine e să înveți pe cineva să trăiască cand habar nu ai cum sa trăiești cu un salariu de pedagog, medic sau alt bugetar de rand.
ivan
19.02.2015 18:28
Stiut este ca fara oligarhii care ne controleaza politica si viata de zi cu zi,nu poti face absolut nimic,daca ei nu binevoiesc...Vezi Basescu care i-a tinut aproape,destul doar cit sa intareasca D.N.A, A.N.I si C.N.A-ul pentru ca sa-i execute mai apoi,vezi Putin care a facut la fel,doar ca el a uitat sa-i mai execute pe ce-i ce-l sustin.Concluzia:pentru reforme te aliezi si cu dracul,caci se pare ca cu poporul nu face sa te aliezi,ca el este mai preocupat de ce are in farfurie,decit de viitorul tarii,asa-i partea asta a lumii ,subballkanica...saraci in spirit.