Mitropolia Moldovei îndeamnă creştinii să aprindă o lumânare şi să înalţe rugăciuni pentru cei care au avut de suferit în aprilie 2009.
“Îndemnăm toată suflarea creştinească să petreacă ziua Bunei Vestiri în linişte şi rugăciune, să se bucure de vestea adusă de Arhanghelul Gavriil prin care ni s-a promis Mântuitorul lumii”, se arată într-un comunicat al Mitropoliei.
Slujitorii Bisericii sunt rugaţi să includă cereri în cadrul Sfintei Liturghii praznicale pentru înmulţirea dragostei şi dezrădăcinarea urii şi a toată răutatea, pentru cei ce sunt asupriţi de vrăjmaşi, pentru cererea şi câştigarea celor de trebuinţă şi de folos sufletesc.
De asemenea, mitropolia ne aminteşte că această perioadă de postire este cea mai prilenică pentru ca oamenii să-şi aducă aminte de fărădelegile pe care le-au făcut faţă de cineva, de a se împăca şi ierta cu apropiaţii lor, precum şi de fi alături de cei care au nevoie de atenţia şi susţinerea lor.