„Domnul Candu, „emu ne privîcati”, (n.red. nu se poate obișnui) să nu să se adreseze la Curtea Constituțională. El a mai semnat în locul președintelui încălcând legea, fapt constatat de Comisia de la Veneția și de Curtea Constituțională a R. Moldova. El s-a deprins să se adreseze la Curtea Constituțională. El crede că e ca pe timpul lui Plahotniuc. S-a adresat și el s-a deprins că deodată este așa sau așa. Are dreptul orice deputat să se adreseze dar acestea sunt show-uri”, a răspuns Dodon la întrebările jurnaliștilor.
Amintim că săptămâna trecută grupul parlamentar „Pro Moldova” a depus o sesizare la Curtea Constituțională prin care cere interpretarea prevederilor constituționale privind rolul instituțiilor statului în politica externă a țării, dat fiind că în ultima perioadă președintele Igor Dodon și-ar asuma un rol în acest sens, care nu ar avea suport constituțional.

.jpg)
