Un grup de activiști ruși consideră că anexarea peninsulei Crimeea de către Federația Rusă este neconstituțională. În acest sens, aceștia au denunțat la Curtea Constituțională legea federală din 21 martie 2014 prin care teritoriul trece din componența Ucrainei în componența Rusiei, comunică Politik.md.
Astfel, grupul de inițiativă solicită magistraților să verifice dacă actul vin în concordanță cu o serie de prevederi ale Consituției. În special, cadrul legal al Rusiei prevede că principiile și normele dreptului internațional și tratatele internaționale ale Federației Ruse, în general recunoscute, sunt o parte integrantă a sistemului său juridic. În cazul în care tratatul internațional semnat de Federația Rusă prevede alte reguli decât cele prevăzute de legislația rusă, atunci se va ține cont de prevederile tratatelor internaționale. Astfel, semnatarii denunțului cred că odată cu anexarea Crimeei, Rusia "a violat continuitatea".
"Vrem să fie pusă în discuție continuitatea obligațiilor internaționale ale Guvernului Federației Ruse, legitimitatea noii ordini constituționale a Rusiei, dar și lipsa de contradicții interne ale cadrului legal", se menționează într-un comunicat lansat de autorii petiției.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE