Din nou denumirea limbii din R. Moldova a provocat reacții aprinse între deputați în cadrul ședinței de astăzi, 21 februarie, anunță Politik.md.
Discuțiile s-au aprins datorită unui proiect, prin care Parlamentul a ratificat un Acord dintre Spania și R. Moldova cu privire la cooperarea în domeniul vamal. În acel proiect era menționat faptul că textele Acordului sunt publicate în limba spaniolă și în moldovenească, fapt ce i-a deranjat în special pe liberali.
Aceștia au cerut ca să fie exclusă sintagma „limba moldovenească” și să fie înlocuită cu „limba română”. De aceste declarații au fost deranjați comuniștii, care imediat au criticat doleanțele liberale și au insistat pe menținerea limbii moldovenești, făcând referințe de Constituția R. Moldova.
„Fiecare are dreptul la o părere proprie, iar atunci când veți avea majoritate constituțională - atunci veți modifica Constituția. Și încă ceva, noi nu avem în Parlament fracțiunea PL, ci acum este PLR”, a declarat Eduard Mușuc.
Deranjată de acest fapt, liberala Corina Fusu s-a prezentat intenționat drept deputat al fracțiunii PL. „PL nu va vota acest proiect, dacă rămâne sintagma limba moldovenească. Rugăm să ne informați referitor la demersul dvs către ministra Natalia Gherman și răspunsul dumneaei”, a spus Corina Fusu.
În acest sens, președintele Comisiei pentru Politică Externă, Ana Guțu, a subliniat că va scrie un demers către ministrul Natalia Gherman și va cere ca în toate actele oficiale să fie introdusă sintagma limba română, făcând trimiteri la decizia Curții Constituționale, care a specificat că Declarația de Independență a R. Moldova prevalează Constituției și că în ea a fost sipulată clar că limba oficială a țării noastre este româna. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE