PLDM va continua să implementeze acțiuni de fortificare a instituțiilor, pentru a asigurarea condițiilor în interesul cetățenilor R.Moldova. Afirmația aparține liderul PLDM, Vlad Filat și a fost lansată astăzi, 8 mai, în cadrul unui briefing de presă, anunță Politik.md.
El a făcut referință la decizia de resubordonare a Centrului Național Anticorupție (CNA) față de Guvern, motivându-și opțiunea prin faptul că acesta nu trebuie să acționeze la comanda politică a unui partid, făcând referință la Partidul Democrat. De asemenea, el a vorbit și despre decizia de a-l demite pe Corneliu Gurin din funcția de procuror general.
„Dl Gurin are calitățile necesare pentru a fi un procuror bun, doar să mai respecte și condițiile impuse de lege, el venind în activitate fiind încălcate procedurile de numire. Ce ține de amendarea legislației electorale: Votarea sitemului mixt a făcut parte din acele condiții ale PD, ca să voteze un Guvern al R Moldova. Poate și mie îmi va lua timp să înțeleg de ce trebuia de condiționat acest fapt. În concluzie, vreau să spun că această lege, votată în grabă, necesită o analiză mai bună, dar și a problemelor, care ar putea apărea în urma acestui vot. Când am acceptat această lege, am dorit ca alegerile să fie ordinare, să avem o perioadă suficientă de a adapta cadrul normativ, ca toți cetățenii să se poată încadra în noul sistem de vot”, a declarat Vlad Filat.
Liberal-democratul a mai ținut să critice o dată decizia Curții Constituționale, privind neconsituționalitatea desemnării lui Vlad Filat la funcția de premier și a spus că partidul, pe care îl conduce este și va fi unul dedicat viitorului european al țării, iar din discuțiile cu partenerii europeni a sesizat îngrijorarea acestora față de situația politică din țară, doar că a menționat despre îngrijorarea europenilor privind demiterea Guvernului și privind decizia Curții Constituționale.
„Nu este un secret că noi am depus tot ce e uman pentru formarea unui Guvern, iar în perioada premergătoare deciziei CC am avut dezbateri foarte aprinse, în ceea ce ține de concesiile făcute și flexibilitatea, de care am dat dovadă. Am făcut aceste lucruri, pentru asigurarea stabilității, dar din păcate acest efort a fost spulberat și nu cred că este un secrert, cine a pus în aplicare acest scenariu și ce efect a avut. Interesele politice pentru unii a pus în pericol integritatea instituțiilor din R.Moldova - o situaie fără precedent, care poate periclita integrarea europeană a R.Moldova. Suntem îngrijorați, că unele instituții-cheie au abandonat echitatea și au actionat la comandă politică”, a mai spus fostul premier.