Fracțiunea liberal-democrată a cerut pauză în cadrul ședinței de astăzi, 3 mai, a Parlamentului, anunță Politik.md. Pauza a fost cerută de către liderul fracțiunii, Valeriu Streleț.
El a motivat necesitatea acesteia, prin faptul că toate Comisiile parlamentare să se poată întruni în vederea includerii pe ordinea de zi a unor proiecte legislative. Printre acestea, în cadrul Comisiei Juridice, Numiri și Imunități, se discută proiectul PLDM, privind împuternicirea cu atribuții suplimentare a premierului interimar, proiectul de lege privind majorarea pragului electoral propus de PCRM.
Aceste proiecte urmează a fi incluse în ordinea de zi a ședinței plenare din săptămâna viitoare.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE