Prim-ministrul Vlad Filat a semnat astăzi, 31 octombrie, o dispoziție privind instituirea Grupului de lucru pentru examinarea situației privind exportul producției horticole, anunță Politik.md cu referire la serviciul de presă al Guvernului.
Conform dispoziției, Grupul de lucru: va identifica problemele cu care se confruntă producătorii și exportatorii producției horticole la exportul acesteia; va prezenta propuneri privind eliminarea tuturor barierelor la exportul producției horticole, inclusiv a barierelor de ordin birocratic din activitatea autorităților implicate în relgementarea exportului.
Grupul de lucru va interveni în cazul în care se vor depista nereguli la capitolul cultivării pomilor, legumelor, precum și al florilor, arbuștilor și copacilor.
Grupul de lucru va fi condus de ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vasile Bumacov, iar în componența Grupului vor face parte viceministrul Economiei, Octavian Calmîc, viceministrul Finanțelor, Victor Barbăneagră, șeful de departament din cadrul Serviciului Vamal, Corneliu Trofăilă, reprezentanți ai asociațiilor de productători și exportatori.
Pentru realizarea acestor obiective este prevăzut un termen de 10 zile calendaristice.