Câteva soiuri şi linii de tomate – cu masa fructului de la 10 grame până la un kilogram şi jumătate au fost prezentate preşedintelui AŞM, Gheorghe Duca, de către administratorul gospodăriei agricole „Simion Plugaru” din s. Bardar, r. Ialoveni. Simion Plugaru în colaborare cu savanţii de la Institutul de Genetică şi Fiziologie a Plantelor au creat linii şi hibrizi, care se deosebesc printr-un exterior foarte atractiv, productivitate înaltă şi calitate, recolta fiind de 5-7 kg de tomate de la o singură plantă.
Acest succes, susţine proprietarul gospodăriei, l-a înregistrat graţie colaborării eficiente de mai mulţi ani cu cercetătorii institutului în cauză, activitatea începând de la crearea soiurilor până la reproducerea seminţelor de tomate şi castraveţi.
Preşedintele AŞM consideră acest rezultat drept unul de success, dând o apreciere pozitivă colaborării producătorilor agricoli cu savanţii instituţiilor academice, care au pus la bază realizările ştiinţifice, tehnologiile avansate şi pot asigura produse în concordanţă cu exigenţele consumatorului. Preşedintele susţine că aceste realizări necesită să fie extinse şi în alte gospodării din sectorul real al economiei. Totodată, academicianul s-a arătat interesat de calitatea legumelor, îndeosebi, la fructele de tomate care conţin fibre albe ce depreciază calităţile gustative ale acestora, solicitând o explicaţie a specialiştilor asupra problemei în cauză.
Directorul adjunct al Institutului de Genetică şi Fiziologie a Plantelor, Vasile Botnari a remarcat că aceasta este o boală fiziologică şi se manifestă preponderent la soiurile şi hibrizii din străinătate, introducerea masivă a cărora nu a contribuit la îmbunătăţirea situaţiei din legumicultură. El a expus o viziune clară asupra modalităţilor de colaborare a instituţiilor de cercetare cu producătorii agricoli, pledând pentru acordarea asistenţei ştiinţifice cultivatorilor de legume în baza contractelor de colaborare de lungă durată, crearea de noi soiuri şi asigurarea producătorilor agricoli cu seminţe de calitate, elaborarea şi adaptarea tehnologiilor de cultivare la diferite condiţii de producere. Specialistul consideră că doar în aşa mod se va putea revitaliza şi racorda producerea legumelor la necesităţile pieţii interne şi posibilităţilor de export.
Amelioratorul apreciat la cultura tomatelor, Nadejda Mihnea a prezentat noile soiuri de tomate create în cadrul Institutului de Genetică şi Fiziologie a Plantelor, evidenţiind avantajele sub aspectul calităţii şi productivităţii, precum şi rezistenţa sporită la temperaturi joase, secetă şi agenţi patogeni. Specialistul s-a referit în special la soiul „Mihaela”, care se implementează pentru multiplicarea seminţelor în gospodăria respectivă. Cultura arată foarte bine, motiv pentru care atât autorii experienţelor, cât şi producătorul au viziuni foarte optimişte, preconizând obţinerea seminţelor de calitate pentru a putea fi oferite producătorilor de legume.
De menţionat în acest context, că în baza unor acorduri similare, Institutul de Genetică şi Fiziologie a Plantelor coordonează reproducerea seminţelor de categorii superioare şi certificate la soiurile de tomate - „Jubiliar”, „Prestij”, „Tomiş” şi „Milenium”, în diferite gospodării din raioanele Criuleni, Dubăsari şi Sângerei. Cercetătorii intenţionează să identifice şi alţi agenţi economici, gospodării agricole, unde să reproducă seminţe calitative de legume la soiurile create şi solicitate pe piaţă. Sub aspect financiar, s-a subliniat că investiţiile pentru un hectar constituie aproximativ 40-60 mii de lei, venitul poate ajunge şi până la 100-150 mii de lei în rezultatul realizării producţiei de la un hectar, un profit semnificativ înregistrându-se şi la cultivarea tomatelor pentru seminţe. Dl Vasile Botnari, a mai precizat că în prezent doar Institutul de Genetică şi Fiziologie a Plantelor, produce seminţe de categorii superioare şi certificate la soiurile de origine autohtonă.