Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
FOTBAL: Sidorenco și Frunză aduc victoria Moldovei în disputa cu amatorii din San Marino! AFLĂ DETALII

moldova.sports.md
Doi fotbaliști care arareori prind lotul de bază al naționalei Moldovei, au adus victorie selecționatei noastre în ultimul meci de pe teren propriu din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial-2014.

Meciul cu modesta San Marino a fost penultimul pentru tricolori din actuala campanie preliminară, dar unul deosebit de important pentru antrenorul principal Ion Caras, care sugerase anterior că ar fi dispus să își continue activitatea la selecționată dacă moldovenii vor încheia stagiunea cu două victorii consecutive (cu San Marino acasă și Muntenegru în deplasare).

În pofida superiorității teritoriale și a celor trei ocazii clare de joc, gazdele nu au reușit să deschidă tabela în primul mitan, echipele plecând la vestiare la un scor de 0-0.

După pauză, moldovenii au înscris un gol rapid în minutul 56, care a simplificat calea anevoioasă spre poarta apărată de Simoncini. Autor a fost unul dintre decanii de vârstă ai echipei noastre, atacantul de la Veris Chișinău, Viorel Frunză.

Nu au trecut nici patru minute și ”în pâine” a intrat cel care urma să devină erou al meciului, atacantul echipei ruse Tom Tomsk, Eugen Sidorenco. Avantajul de două goluri pe tabelă s-a menținut până aproape de finalul timpului regulamentar, când același Sidorenco a stabilit scorul final de 3-0.

Înaintea ultimului meci din calendarul grupei H a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal – 2014, moldovenii au acumulate 8 puncte și se poziționează pe locul 5 în clasament.

Marți la Podgorica, selecționata noastră își va încheia evoluția în acest turneu cu o partidă contra Muntenegrului.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.