Politic Social Economic Extern Transnistria Interviuri Cultural Divertis Sport
Scrie o știre          Toate articolele           Sondaje           Opinii           Horoscop           Infografic
DIVIZIA NAȚIONALĂ ”Lupii galbeni” nu pot veni de hac ”viespilor” în Campionatul de fotbal al Moldovei! AFLĂ REZULTATELE ETAPEI A 17-A

fc-sheriff.com
În prima zi de iarnă, Sheriff Tiraspol, care recent devenise din nou campioană de toamnă a Moldovei, a disputat un nou derby în deplasare cu vicecampioana în exercițiu, Dacia Chișinău.

Este de remarcat că în istoria de 13 ani a confruntărilor directe dintre cele două grupări, chișinăuienii nu reușiseră nici o victorie în meciurile de campionat cu jucătorii ”galben-negrilor”. Tradiția nu a fost încălcată nici în partida de sâmbătă de pe stadionul Buiucani.
Sheriff, care în această săptămână a fost eliminată din cupele europene, a dominat din primele minute și a înscris în minutul 18, prin Ricardinho. Înghețați parcă după acest gol, fotbaliștii celor două echipe nu au mai înscris până la pauză, scorul fiind 0-1.

La un sfert de oră după reluare, Bejan de la Dacia relansează meciul, înscriind pentru 1-1. Din păcate pentru fotbaliștii din Capitală, finalul confruntării a fost la discreția nistrenilor. În minutul 75, Vadim Paireli, iar în minutul 82, Ismail Isa au stabilit rezultatul final de 3-1.

După acest scor, președintele Daciei, Adlan Șișhanov a reacționat dur, alungându-l de la echipă pe portarul Evgheni Matiughin, învinovățind-ul de toate cele 3 goluri scăpate.

În alte meciuri ale rundei cu numărul 17 au fost consemnate rezultatele: Dinamo Auto – Zimbru 0-2, Speranța –Veris 0-6, Milsami – Rapid 3-1, Academia – Olimpia 1-1, FC Tiraspol – FC Costuleni 2-1.

Penultima etapă din acest an va avea loc la 3 și 4 decembrie.

Adaugă comentariu
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.